Ako vybrať meteostanicu?

Predpoveď počasia v médiách je spravidla len orientačná a nemusí presne zodpovedať skutočnému stavu vo vašej lokalite. Presnejšie údaje získate pomocou domácej meteostanice, ktorá môže byť vybavená základnými funkciami, ako sú meranie teploty a tlaku, ale aj ďalšími ukazovateľmi a senzormi. Zorientujte sa v dôležitých funkciách, ktoré je dobré pred výberom poznať.

Predpoveď počasia v médiách je spravidla len orientačná a nemusí presne zodpovedať skutočnému stavu vo vašej lokalite. Presnejšie údaje získate pomocou domácej meteostanice, ktorá môže byť vybavená základnými funkciami, ako sú meranie teploty a tlaku, ale aj ďalšími ukazovateľmi a senzormi. Zorientujte sa v dôležitých funkciách, ktoré je dobré pred výberom poznať.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Typy meteostaníc

Sieťová meteostanica

  • Nemusíte sa starať o výmenu batérií v hlavnej jednotke

  • Spravidla ponúka viac funkcií ako bezdrôtová meteostanica

  • Je potrebné umiestniť ju do blízkosti zásuvky

  • Batériám sa úplne nevyhnete – sú nimi poháňané bezdrôtové vonkajšie čidlá

Bezdrôtová meteostanica

  • Umiestnenie tohto typu meteostaníc nemusíte podriaďovať prítomnosti zásuviek

  • Potrebujú na svoju prevádzku najčastejšie 2 až 4 ceruzkové batérie

  • Doba výdrže závisí na veľkosti a podsvietení displeja.

  • Čím väčší a žiarivejší displej, tým častejšie bude potrebné batérie meniť.

Podľa čoho vyberať

Aké informácie chcete zobrazovať

Moderné, dobre vybavené prístroje zvládajú zobrazenie aktuálneho času, okolitej teploty, vlhkosť vonkajšie aj vnútorné, kvalitu ovzdušia, smer a rýchlosť vetra, atmosférický tlak, množstvo zrážok, oxidu uhličitého, pocitovú teplotu a mnoho ďalších. Je na zváženie, či vás len zaujíma predpoveď počasia, alebo chcete vidieť aj všetky namerané hodnoty na displeji. Ak sa zaujímate len o klímu, bude pre vás ideálnou voľbou meteostanica, ktorá graficky zobrazuje podnebie, ale nebude vás zahlcovať údajmi o vlhkosti, atmosférickom tlaku a ďalších hodnotách, na základe ktorých sa počasie predpovedá.

Dosah vonkajšieho čidla

Dôležitou súčasťou každej meteostanice sú vonkajšie senzory, ktoré zisťujú aktuálne informácie o počasí. Podľa druhu napájania sa delia na sieťovo napájané a bezdrôtové. Sieťovo napájané varianty sú káblom spojené s meteostanicou a nedajú sa umiestniť ďalej, ako niekoľko metrov od základne, takže poloha nemusí byť pre meranie úplne ideálna. Lepším variantom sú bezdrôtové čidlá, ktoré možno mať aj niekoľko desiatok metrov od meteostanice.

Cena

S cenou väčšinou stúpa aj vybavenosť prístroja a množstvo čidiel a senzorov na sledovanie nadštandardných hodnôt. Pokiaľ si vystačíte len so základnými funkciami, ako sú teplota a meranie tlaku, zaplatíte za meteostanicu aj menej ako 20 €. Ak vás ale zaujíma dlhodobá predpoveď počasia alebo špecializované hodnoty ako napríklad rýchlosť vetra, investície do dobre vybaveného modelu sa vám oplatia. Cena najdrahších meteostaníc môže presiahnuť 70 €.

Meteostanica v retro štýle, počasie sa predpovedalo podľa toho, či vykukne panáčik, alebo bábika

Aké funkcie môžu mať meteostanice

  • Wi-Fi - technologicky pokročilejšie meteostanice, nemajú vlastný displej a informácie o počasí zobrazujú cez inteligentný mobilný telefón, tablet či iné zariadenie, ktoré podporuje Android či iOS. Na prenášanie dát potrebujú pripojenie k Wi-Fi.

  • Barometer - ak si kupujete meteostanicu za účelom lokálnej predpovede počasia, zamerajte sa na modely, ktoré majú vo výbave tlakomerné čidlo čiže barometer na meranie atmosférického tlaku a slúži k predpovedi počasia.

  • Vlhkomer – niektoré modely merajú okrem vonkajšej vlhkosti aj tú vnútornú.

  • Zobrazenie vonkajšej a vnútornej teploty – externú teplotu meria vonkajšie čidlo, vnútornú teplotu sleduje meteostanica pomocou zabudovaného čidla.

  • Čas - väčšina meteostaníc zobrazuje aj čas, vďaka čomu môžu suplovať úlohu hodín. Ak je čas riadený rádiovo, máte istotu, že hodiny pôjdu vždy na sekundu presne a nemusíte ich prestavovať ani pri zmenách času.

  • Dátum - okrem presného času môže meteostanica zobrazovať aj dátum a deň v týždni. Ak je pre vás táto hodnota podstatná, dobre si prezrite rozloženie displeja a veľkosť zobrazenia.

  • Predpoveď - počasie sa predpovedá hlavne na základe hodnôt atmosférického tlaku a vlhkosti vzduchu. Niektoré stanice počítajú s pokročilejšou znalosťou užívateľov a tieto údaje zobrazujú iba v číselných hodnotách, ale väčšina meteostaníc je užívateľsky priateľská aj pre laikov a predpoveď počasia zobrazuje pomocou zrozumiteľných ikon a grafov.

  • Budík - niektoré meteostanice sú vybavené aj zvukovým alarmom a dajú sa využívať ako plnohodnotný budík.

  • Podsvietenie displeja – zlepšuje viditeľnosť údajov. Meteostanice s podsvietením môžu byť osvetlené LED diódami alebo systémom EL backlite, ktorý rovnomerne podsvecujú celý displej farebne.

  • Riadenie rádiom či internetom - aktualizácia údajov o počasí, čase a dátume môže byť riadené pomocou internetu alebo rádiovo za prítomnosti DCF či MFS signálu. Označenie signálu sa líši podľa vysielača, ku ktorému je meteostanica pripojená.

Profi meteostanice zobrazia všetky hodnoty, na ktoré si spomeniete

Najčastejšie otázky

Bezdrôtové vonkajšie snímače môžu byť v závislosti od modelu 30 až 150 metrov od základne. Pri umiestnení si musíte dať pozor na statické prekážky, ktoré by prenos dát spomaľovali. Niektoré čidlá sú vybavené malým displejom, kde zobrazujú základné namerané hodnoty, takže sa na aktuálne dáta pozriete napríklad aj na záhrade. Pred umiestnením čidla si dobre preštudujte návod na použitie a riaďte sa odporúčaním výrobcu aj sedliackym rozumom. Pokiaľ čidlo umiestníte niekam, kde bude vystavené všetkým rozmarom počasia, môže sa stať, že po niekoľkých rokoch bude domáca časť meteostanice ako nová, ale vonkajšie čidlo bude na odpis. Snažte sa pre neho vybrať teplotne neutrálne miesto, ktoré bude chránené pred dažďom. Väčšina modelov je síce odolná proti vlhkosti, ale priamy dážď neznesie. Čidlo neumiestňujte na priame slnko a ani do trvalo chladnejšieho miesta, napríklad k potoku, pretože namerané dáta by boli skreslené. Ideálne pre umiestnenie vonkajšieho čidla na meranie teploty, vlhkosti a tlaku je kryté miesto približne pol metra pod odkvapom.

Absolútne hodnoty atmosférického tlaku nie sú také podstatné ako jeho zmeny a rýchlosť. Zvýšenie tlaku napovedá, že bude slnečno, pokles naopak signalizuje oblačnosť a dážď. Pre predpoveď počasia je ideálne, keď meteostanica vie zobraziť graf, kde je vidieť vývoj tlaku.

Vlhkosť patrí k špecializovaným údajom, ktorých číselná hodnota pre vás nemusí mať žiadnu vypovedajúcu hodnotu, ale namerané množstvo vlhkosti čiže vodných pár vo vzduchu je jedným z hlavných údajov, na základe ktorého dokáže meteostanica počasie predpovedať. Ak vás zaujíma, ako bude zajtra, je vlhkomer jednou zo zásadných funkcií meteostanice. S vlhkosťou vzduchu je spojená aj predpoveď oblačnosti a zrážok. Keď sa vzduch, ktorý obsahuje vodu, ochladí, začne sa para zrážať do kvapiek.

Niektoré meteostanice podporujú tiež monitorovacie systémy Weatherhub, Netatmo, Weather Underground, vďaka ktorým je možné prepojiť meteostanicu s mobilnou aplikáciou, ktorá funkcie meteostanice rozširuje. Namerané hodnoty tak môžete sledovať aj na smartfóne, tablete alebo inom zariadení, na ktorý je možné aplikáciu monitorovacieho systému nainštalovať. Okrem informácií o počasí a okolitých teplotách môžete pomocou aplikácie sledovať tiež stav batérií v meteostanici a snímačoch, graficky zobrazovať dáta, nastaviť si alarm, ktorý vás upozorní na vybrané udalosti a ďalšie extra funkcie, ktoré presahujú bežné možnosti meteostanice. Modulárne monitorovacie systémy môžu byť prepojené s meteostanicou a využívať len ich čidlá a senzory, ale dajú sa k nim pripojiť aj ďalšie kompatibilné snímače, vďaka ktorým možno merať okrem počasia aj napríklad teplotu vody v akváriu.